O kredytach konsolidacyjnych

Nie każdy kredytobiorca radzi sobie profesjonalnie ze spłatą zadłużenia, szczególnie długoterminowego. W okresie spłaty może wystąpić wiele niespodziewanych sytuacji, przed którymi warto się zawczasu zabezpieczyć. Konsolidacja zadłużenia to jedna z kluczowych technik restrukturyzacji zadłużenia, z którą zapoznasz się w poniższym artykule od absolutnych podstaw. Dzięki temu zaczniesz sprawnie zarządzać budżetem domowym przy dość dużym zadłużeniu kredytami gotówkowymi. Kredyt konsolidacyjny nie jest trudnym narzędziem w zastosowaniu.

Jakie funkcje spełnia kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja kredytów to przede wszystkim optymalne rozwiązanie u kredytobiorców, którzy korzystają często z pożyczek gotówkowych o charakterze krótkoterminowym, kart kredytowych, kredytów ratalnych w sieciach handlowych, czy podczas leczenia specjalistycznego. Ogólnie im więcej rodzajów zobowiązań w twoim budżecie domowym, tym większa potrzeba konsolidacji. Akurat konsolidacja to w teorii połączenie wielu kredytów w jeden. Co uzyskujesz dzięki konsolidacji zadłużenia? To po pierwsze znacznie niższa rata miesięczna, co obniża znacząco koszty obsługi zobowiązania. Po drugie wydłużasz umowę kredytową. To z jednej strony zaleta, a z drugiej wada. Zawsze jednak kredyt konsolidacyjny możesz spłacić wcześniej. Nadpłata w krajowych warunków to bardzo popularna forma wychodzenia ze zobowiązania. Po trzecie to doradca w banku detalicznym lub firmie pożyczkowej przejmuje na siebie odpowiedzialność za dopełnienie formalności i zamknięcie umów w innych instytucjach finansowych. To często bardzo dobra perspektywa, bo nie dajesz się niepotrzebnie naciągać na dodatkowe koszty.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o konsolidacji zadłużenia?

Konsolidacja wymaga standardowo potwierdzenia dochodu kredytobiorcy. Jeżeli wcześniejszymi kredytami zaburzyłeś zdolność kredytową, wtedy do konsolidacji prawdopodobnie wejdzie spore zabezpieczenie majątkowe, najczęściej w postaci nieruchomości. W ten sposób bank detaliczny chroni własne interesy zgodnie z przyjętą odgórnie strategią zarządzania ryzykiem. Umowa o kredyt konsolidacyjny jest opłacalna pod warunkiem, że nie przekroczyłeś krytycznego momentu wchodzenia na ścieżkę spirali zadłużenia. Konsolidacja nie tylko spłaca twoje dotychczasowe zadłużenie, ale bardzo często otrzymujesz jeszcze dodatkową gotówkę na bieżące potrzeby. Konsolidacja to zatem sposób na zabezpieczenie interesów gospodarstwa domowego w jednej instytucji finansowej, najczęściej zaufanej. Cały proces podpisywania umowy o kredyt konsolidacyjny wygląda bardzo podobnie do standardowego kredytu gotówkowego, a zatem nie musisz się specjalnie przejmować skomplikowaniem procedur. Konsolidację najlepiej wykorzystywać w okresie bardzo niskich stóp procentowych notowanych w narodowej gospodarce. Nie analizuj wyłącznie ofert banków detalicznych, ale monitoruj też wiarygodne firmy pożyczkowe, czy nawet pożyczki społecznościowe.

Zainteresowanie konsolidacją kredytów wskazane przy problemach ekonomicznych

Profesjonalna konsolidacja zadłużenia na poziomie budżetu domowego nie jest trudna w zastosowaniu. Oczywiście każde narzędzie restrukturyzacji zadłużenia charakteryzuje się zaletami oraz wadami, które należy odnieść do własnej sytuacji ekonomicznej, a także możliwości faktycznej spłaty (zdolności kredytowej). Konsolidacja kredytów jest jednak stosunkowo bezpieczna i wyraźnie niezawodna przy zaciąganiu kilku kredytów gotówkowych jednocześnie z różnych źródeł. Co myślisz o wskazanym narzędziu i czy chętnie z niego korzystasz?