Budowanie zdolności kredytowej przy kredycie hipotecznym

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego warto w pierwszej kolejności przeanalizować dokładnie zdolność kredytową gospodarstwa domowego. Na czym polega budowanie pozytywnej zdolności kredytowej w przypadku ubiegania się o pożyczkę mieszkaniową? Poniżej otrzymasz kilka praktycznych wskazówek.

Kształtowanie wysokiego dochodu i optymalnej umowy o pracę najważniejsze

Jeden z podstawowych elementów zdolności kredytowej jest dochód, wysokość osiąganych przychodów. Standardowo banki detaliczne doceniają najbardziej kredytobiorców posiadających umowę o pracę na czas nieokreślony, gorzej zleceniobiorców, czy osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło, chociaż takie formy oczywiście nie wykluczają z rynku kredytowego. Wtedy dochodzi kwestia odpowiednich zabezpieczeń umowy i potwierdzenia płynności przychodów. Banki detaliczne sprawdzają poza tym strukturę wydatków gospodarstwa domowego. Jeżeli posiadasz wiele zobowiązań, nie tylko w bankach, ale również niespłacone rachunki, mandaty twoja szansa na optymalne zadłużenie mieszkaniowe znacząco maleje. Warto zadbać o przejrzystość w bazie Biura Informacji Kredytowej, a także w bazie Biura Informacji Gospodarczej, która odnosi się bezpośrednio do zaległości pozabankowych. Historia kredytowa to również bardzo ważny punkt odnoszący się do kształtowania pozytywnej zdolności do spłaty zobowiązania. Przy braku historii kredytowej masz naprawdę niewielkie szanse na uzyskanie dobrych warunków finansowania nieruchomości. Z tego powodu przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego dobrze zadbać o spłatę kilku pożyczek gotówkowych. Dzięki temu uzyskasz widoczność w systemie, szczególnie w bazie BIK, co może prowadzić do przyśpieszonych negocjacji.

Parametry kredytu hipotecznego, a szansa pozytywnej oceny kredytobiorcy

Zdolność kredytowa kształtuje się również przez wybór odpowiednich parametrów kredytu hipotecznego. Im dłuższe zadłużenie, tym z reguły lepsza ocena kredytobiorcy, ponieważ bank detaliczny ostatecznie zarabia więcej. Przy chęci szybkiej spłaty i przy średnim dochodzie twoja zdolność kredytowa wchodzi w dołek. Raty malejące zamiast równych ograniczają, np. zdolność kredytową. Dzieje się tak z prostego powodu optymalizacji kosztów. Im kredytobiorca bardziej zainteresowany optymalizacją ekonomiczną, wygenerowaniem oszczędności, tym mniejsze szanse na udane warunki współpracy, chociaż przy dużym dochodzie otrzymujesz maksymalną elastyczność. Podstawowy czynnik w zdolności kredytowej to wysoki poziom dochodów i od tego nie można uciec. Niestety bardzo często wysoki poziom dochodów nie utrzymuje się przez założony okres spłaty długu. Co w takich warunkach robić? Ustawa o kredycie hipotecznym nakazuje kredytodawcom kontakt dotyczący restrukturyzacji. Większość kredytobiorców korzysta chętnie z wakacji kredytowych, czy konsolidacji zadłużenia w innych, bardziej komfortowych pod względem spłaty instytucjach.

Ustawa o kredycie hipotecznym to przydatna lektura dla kredytobiorców

Przy bardzo dużych kredytach hipotecznych ocena zdolności kredytowej nabiera jeszcze większego znaczenia. Chodzi też o wiek kredytobiorcy. Osoby w podeszłym wieku muszą wybierać droższe ubezpieczenia (polisy na życie), aby nie obciążyć za bardzo potencjalnych spadkobierców. Przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego zapoznaj się z warunkami ustawy o kredycie hipotecznym. Dzięki temu będziesz wiedział, czego mniej więcej spodziewać się po bankach detalicznych. Czy teraz zaczniesz bardziej pracować nad pozytywną zdolnością kredytową?