Jak działa konsolidacja kredytów?

Konsolidacja to połączenie wszystkich posiadanych zobowiązań w jedną ratę, którą co miesiąc spłacamy w banku z którym podpisaliśmy umowę kredytową. Jednak nie wystarczy wykazać tylko dobrą wolę i poprosić o połączenie wszystkich rat w jedną. Kredyt konsolidacyjny, jak każdy kredyt wymaga rozpatrzenia wniosku i dopełnienia niezbędnych formalności.

Na co bank zwraca uwagę?

Przede wszystkim bank oceni naszą zdolność kredytową. Korzystając z danych zawartych w Biurze Informacji Kredytowej dowie się jakie posiadamy zobowiązania, w jakiej są wysokości, w jakich bankach, w jakiej walucie i ile pozostało do spłaty. Sprawdzi także naszą historię kredytową, warto jest więc być rzetelnym kredytobiorcą i nie zalegać ze spłatą rat. Gdy wszystko będzie w porządku otrzymamy decyzję o przyznaniu kredytu konsolidacyjnego.

Kiedy bank wypłaci pieniądze?

Tutaj możemy być zaskoczeni, ponieważ pieniędzy z kredytu konsolidacyjnego w ogóle nie zobaczymy. Bank w naszym imieniu spłaci wszystkie zobowiązania w innych bankach. Jedyną rolą kredytobiorcy jest dopilnowanie spłaty już tylko jednej raty w odpowiednim terminie. Wyjątkiem może być jedynie sytuacja, kiedy wraz z kredytem konsolidacyjnym zdecydujemy się na skorzystanie z dodatkowej gotówki. Jeśli pozwala nam na to zdolność kredytowa, bank często proponuje takie rozwiązanie. Wówczas tylko ta dodatkowa kwota zostaje wypłacona na nasze konto. Jednak jest to kolejne zobowiązanie, choć uwzględnione w racie kredytu konsolidacyjnego, to i tak trzeba je spłacić. Warto więc się zastanowić czy dodatkowa gotówka jest nam w tym momencie niezbędna. Nie każdy kredytobiorca ma świadomość, że z bankami można negocjować na przykład wysokość prowizji. Nie bójmy się więc korzystać z tego przywileju. W końcu dbamy o nasz własny portfel.

Czy kredyt konsolidacyjny jest dla każdego?

Kredyt konsolidacyjny to produkt bankowy, dlatego można skonsolidować tylko inne zobowiązania bankowe: kredyty, pożyczki, zadłużenie na karcie kredytowej, czy też limit w koncie. Oferta kredytów konsolidacyjnych nie jest więc przeznaczona dla osób zadłużonych w instytucjach pozabankowych, czyli różnych parabankach. Nie w każdej sytuacji kredyt konsolidacyjny będzie trafnym rozwiązaniem. Takim głównym wyznacznikiem opłacalności konsolidacji powinna być wysokość odsetek, które trzeba będzie zapłacić. Gdy suma odsetek przewyższa sumę naszych zobowiązań, to ewidentnie rozwiązanie to nie będzie korzystnym wyjściem. Wówczas można skorzystać z innych rozwiązań oferowanych przez bank, np. z wakacji kredytowych.