Kredyty gotówkowe - bank czy parabank?

Bardzo często życie stawia nas pod ścianą, nakazując nagłe uiszczenie wielkich opłat i realizację pilnych wydatków, niekiedy bardzo pokaźnych. Niestety, nie zawsze stan naszego konta pozwala nam na rzetelne wywiązanie się ze wszystkich koniecznych wydatków. Przychodzą wtedy myśli dotyczące tego, czy w ramach podreperowania budżetu lepiej skierować się do zwyczajnego banku, pytając o kredyty gotówkowe, czy może do pozornie dużo szybszego i znacznie bardziej hojnego parabanku? Przekonaj się na 17banków co powinieneś zrobić.

Wymagania względem kredytobiorcy...

Warto tutaj wiedzieć, że niestety nie każdy jest w stanie otrzymać interesujący go kredyt od tradycyjnego banku. Decyduje o tym dużo czynników, a najważniejsze z nich to wymagania, jakie banki stawiają przed potencjalnymi kredytobiorcami. Jeden z bardziej istotnych wymogów to posiadanie pełnej zdolności kredytowej, a więc stałego źródła dochodu potwierdzonego przez pracodawcę zaświadczeniem lub innymi dokumentami. Dzięki temu bank wie, że będziemy w stanie regularnie uiszczać należne sumy, wywiązując się co miesiąc z kolejnych rat kredytu, przez co będzie dużo bardziej chętny na udzielenie nam owego zobowiązania finansowego. Warto tu wspomnieć jednak o pewnej alternatywie, która dotyczy osób w nagłej potrzebie finansowej, które nie zarabiają na podstawie umowy o pracę. Jeśli pracujemy na umowę o dzieło lub umowę zlecenie (tak zwaną śmieciówkę), to warto wiedzieć, że istnieje opcja wzięcia kredytu bez zaświadczenia o zarobkach. W takim wypadku nie jest konieczne zaświadczenie od pracodawcy, a jedynie wyżej wspomniana umowa, poza tym znacznie ograniczona jest biurokracja i papierologia - nie musimy latać po bankach i urzędach z masą dokumentów i druczków do wypełnienia i cały proces jest dużo bardziej przystępny. Niestety, należy liczyć się także z tym, że suma oferowana przez bank w takim wypadku jest dużo mniejsza od tej oferowanej w przypadku tradycyjnego kredytu - może jednak być odpowiedni dla osób, których nagłe wydatki nie są niebagatelnie wysokie.

A może jednak parabank?

Osoby, które nie są w stanie jednak spełnić pewnych wymagań stawianych przez bank, bardzo często zastanawiają się nad pozornie mniej problemową, szybszą i znacznie pewniejszą opcją - czyli skorzystaniem z usług parabanku. Wszystko pozornie wygląda bardzo dobrze: zarówno oprocentowanie i elastyczność spłacania rat, jak i oferowana kwota czy szybkość realizacji danej usługi. Należy jednak pamiętać, że bardzo istotnym mankamentem takiego rozwiązania są liczne kruczki i próby oszustwa zawarte w umowach oferowanych przez parabank. Najgorsze jest to, że wszystko jest całkowicie legalne i regulowane prawnie, a więc to od nas zależy, czy damy się wpakować w jeszcze głębszy dołek finansowy, z którego będzie nam jeszcze trudniej wyjść. Bardzo ważna w przypadku podejmowania tak znaczących zobowiązań finansowych niezaprzeczalnie jest rozwaga oraz roztropność.