Kredyt hipoteczny – czy mam szanse?

Kredyt hipoteczny jest rodzajem zobowiązania finansowego, które zaciągamy na remont albo zakup domu bądź mieszkania. Jego cechą charakterystyczną jest hipoteka – obciążenie danej nieruchomości będące zabezpieczeniem dla banku, który w sytuacji gdy kredytobiorca przestaje spłacać raty zobowiązania, ma prawo przejąć nieruchomość. Tego typu kredytu opiewają na bardzo wysokie sumy i są zaciągane na naprawdę długie lata, w związku z tym wiążą się z niemałym ryzykiem, dlatego aby móc zaciągnąć taki kredyt, musimy spełnić szereg wymagań i przebrnąć przez formalności.

Aby móc zaciągnąć kredyt hipoteczny, musimy posiadać odpowiednio wysoką zdolność kredytową oraz wkład własny, który przeznaczymy na zakup wymarzonej nieruchomości. Oczywiście największe znaczenie ma wartość danej nieruchomości. W odniesieniu do niej musimy uzbierać oszczędności w wysokości minimum 20 procent jej wartości. Tylko wtedy mamy szanse na kredyt hipoteczny w większości banków. Oczywiście są instytucje, które udzielają takich zobowiązań w przypadku, gdy kredytobiorca posiada tylko 10 procent wartości nieruchomości. Takich banków jest jednak coraz mniej. Warunki takich kredytów też niestety nie są najkorzystniejsze. Bywają również i takie banki, które wymagają aż 30 procent wartości nieruchomości w postaci wkładu własnego. Warunki kredytów mogą być naprawdę różne. Wszystko zależy od tego, jaką ofertę kredytową wybierzemy i jakiej wysokości wkład własny posiadamy. Znaczenie będzie miała, jak już zostało wcześniej wspomniane, szacowana wysokość naszej zdolności kredytowej. Aby ją ustalić, bank weryfikuje przede wszystkim wysokość naszego miesięcznego wynagrodzenia oraz warunki, na podstawie których jesteśmy zatrudnieni. Analizie podlegają również takie czynniki jak nasza sytuacja rodzinna i wynikające z niej stałe comiesięczne wydatki. Wszystko to w połączeniu z naszą historią kredytową ma wpływ na ostateczną decyzję banku, co do odrzucenia bądź przyjęcia naszego wniosku o kredyt hipoteczny.

Jak wynika z powyższej analizy, zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się z niemałym ryzykiem, dlatego banki, chcąc to ryzyko maksymalnie zmniejszyć, stawiają przed ewentualnymi kredytobiorcami sporą ilość formalności, które mają na celu jak najbardziej szczegółowo sprawdzić i oszacować nasze możliwości finansowe. Warunków tych jako kredytobiorcy nie powinniśmy się jednak obawiać, ponieważ banki są w tej kwestii naprawdę surowe i jeśli instytucja uzna, że jesteśmy wiarygodni, ryzyko ewentualnych kłopotów z ewentualną spłatą naszego przyszłego kredytu jest rzeczywiście znikome. Nasza rola to jedynie spełnienie tych wszystkich warunków i skompletowanie dokumentów. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie, możemy skorzystać z bezpłatnej pomocy doradcy finansowego. Specjalista pomoże nam we wszystkim, rozwieje wszystkie nasze ewentualne wątpliwości oraz w naszym imieniu złoży w banku odpowiednie dokumenty, a my unikniemy niepotrzebnego stresu.